Stěhování levně a bez nervů
Karel Gott | Stěhování po Praze
Tomáš Klus | Stěhování v okolí Prahy
Lukáš Langmajer | Stěhování Praha
Jirka Král | Stěhování z Prahy
+420 776 000 776 Poptávka Kalkulačka Kalkulačka

Čeká vás stěhování do nájmu?

18. 11. 2022
|schedule Čtení tohoto článku zabere 3 minuty
stěhování Praha

Stěhování do vlastního bydlení se pro tentokrát odkládá. Co dělat, když se stěhujete do nájmu? Naši stěhováci z PROFIGROUP vědí, na co si dát pozor. 

Víte, jaký je rozdíl mezi podnájmem a pronájmem bytu?

Stěhování do nájmu či podnájmu? Jaký je v tom rozdíl? Rozdíl, mezi podnájmem a pronájem nemovitosti, je velký. Jestliže se rozhodnete, přestěhovat se do pronajatého bytu či domu od pronajímatele, tedy od jeho majitele, (to může být fyzická i právnická osoba) pak se jedná o pronájem. Tento pronájem je pak ustanoven v nájemní smlouvě, a to podle platných podmínek v občanském zákoníku pro nájemníky. Jako nájemník máte určitá práva, ale také celou řadu povinností. 

U podnájmu je situace jiná. Tady si nemovitost pronajímáte ne přímo od majitele, ale už od někoho, kdo má byt pronajatý. Vy uzavíráte smlouvu s nájemníkem, nikoli majitelem nemovitosti. Majitel nemovitosti musí s nájmem souhlasit. Jestliže zanikne nájemní smlouva mezi majitelem a nájemcem, automaticky zaniká i vaše smlouva o podnájmu. U podnájmu mohou být stanoveny podmínky, jako je například zákaz kouření nebo chovu mazlíčků v bytě, což u nájemní smlouvy nelze.

Můžete jako pronajímatel za věci v bytě odpovídat?

Pokud jste nájemce, pak nesmíte provádět ve vámi pronajatém bytě žádné stavební ani jiné úpravy. Odpovídáte za poškození bytu a pokud je byt vybaven, tak i za jeho vybavení. Naši stěhováci radí: Při předávání lpěte na předávacím protokolu, ve kterém případně sepište vady v bytě. Počítejte také s tím, že majitel má právo si stav bytu v průběhu nájmu kontrolovat, vždy však za vaší přítomnosti.

Kontrolujte stav měřičů

Většina majitelů nechává plyn, elektriku a vodu napsat na nájemníky. Vždy před začátkem nájmu sepište stav měřičů, aby později nedošlo k nečekaným přím. 

Co platíte jako nájemník?

Kromě nájmu a energií platíte za služby spojené s provozem bytu. Ty zahrnují např. provoz výtahu, úklid společných prostor, svoz odpadu, osvětlení společných prostor. Tyto výdaje jsou zaznamenány v nájemní smlouvě. Se stěhováním do nájmu či podnájmu vám pomohou naši stěhováci. Podívejte do referencí, komu jsme se stěhováním v Liberci pomohli a rezervujte si u nás termín. 

keyboard_return Zpět na Rady a tipy Pokračovat na další článek start
KalkulačkaSpočítejte si cenu stěhování pro svůj byt nebo dům
icon

Mohu vám pomoci?