Stěhování levně a bez nervů
Karel Gott | Stěhování po Praze
Tomáš Klus | Stěhování v okolí Prahy
Lukáš Langmajer | Stěhování Praha
Jirka Král | Stěhování z Prahy
+420 776 000 776 Poptávka Kalkulačka Kalkulačka

Stěhování akvária: Tipy pro bezproblémové stěhování rybiček i rostlin

15. 04. 2024
|schedule Čtení tohoto článku zabere 8 minut
Stěhování akvária od PROFIGROUP

Stěhování akvária může být v souvislosti s jeho velikostí, náročnosti rostlin a rybiček poměrně složitý úkol. Podívejte se na užitečné rady našich stěhováků z PROFIGROUP, jak přestěhovat akvárium v jednoduchých krocích.

Stěhování akvária snadno a rychle

Stěhování akvária může být náročný úkol, zejména u větších akvárií nebo u náročnějších druhů rostlin a rybiček.

stěhujete malé či velké akvárium, je třeba se na celou situaci připravit s předstihem. Při správném plánování je jistě možné bezpečně přemístit akvárium a jeho obsah z jedné místnosti do druhé, přes město nebo na místo vzdálené až několik hodin.

Pokud se stěhujete do vzdálenějších míst, je nutné ryby na situaci náležitě připravit. Nezapomeňte najít bezpečné nádoby, které rybičkám zajistí přechodný domov a to po dobu i několika hodin.  Ačkoliv je každé akvárium naprosto jedinečné, připravili jsme pro vás základní pravidla pro stěhování akvária, která by vám měla pomoci k jednoduchému a bezpečnému přesunu na místo určení.

Vybavení potřebné k přesunu akvária

Připravte si vybavení, které budete potřebovat k přesunu akvária:

  • hadice, sítě na ryby
  • dostatečně velké boxy na přepravu vody, štěrku, dekorací a rostlin
  • Drátěné sítko nebo cedník
  • Tablety pro úpravu vody
  • vzduchovou pumpu na baterie
  • Igelit nebo plachta pro ochranu podlahy
  • Přikrývky, bublinkové fólie nebo jiné ochranné pomůcky
  • Stěhovací kolečka
  • Krabice nebo podlážka pro stěhování akvária
  • Vyrovnávací podložky

Příprava na přemístění akvária

Stěhování akvária je náročné o to více, protože je křehké. Pokud máte malé akvárium, můžete jej umístit do podobně velké krabice a prázdná místa vyplnit papírem. Pokud máte velké akvárium, je třeba pro něj sehnat podlážku, která se stane stěžejním pomocníkem při stěhování. Ujistěte se, že je podložka pro umístění akvária dostatečně velká, unese jeho váhu a je a je rovná.

Ujistěte se, že je v blízkosti elektrický zdroj.

U velkých akvárií nebo akvárií s atypickým tvarem se ujistěte, že jsou dveře a schodiště dostatečně široké, abyste mohli akvárium jednoduše a bezpečně vynést ven. Pokud jsou prostory malé, připravte si plán, jak akvárium během stěhování natáček tak, aby prošlo vybranými cestami.

Zkontrolujte přívod vody na novém místě a porovnejte pH, zásaditost a další chemické parametry vody.

Naplánujte si samostatný den nebo několik dní pro přesun velkých akvárií a ujistěte se, že máte dostatek pomoci a místa pro přepravu.

Zkontrolujte počasí a pokud je to možné, vyhněte se přesunu akvária z jedné adresy na druhou během extrémního tepla nebo chladu.

Stěhování akvária v časovém horizontu

  • Dva týdny před stěhováním je dostatečně dlouhá doba k tomu, abyste provedli výměnu třetiny vody.
  • Vyčistěte filtr, ale vyhněte se narušení biologických médií.
  •  Dva dny před umístěním rybiček do nového akvária napusťte čistou vodu a nezapomeňte do ní přidat alespoň polovinu původní vody z akvária, kterou jste si odlili den před stěhováním.
  • Nekrmte ryby 24 hodin před přesunem.

Stěhování vašich ryb a rostlin

Nejdůležitější věcí, kterou musíte udělat, pokud s sebou plánujete vzít rybičky, živé rostliny nebo obyvatele útesů, je ušetřit a přepravit co nejvíce vody - asi 75 % až 80 % vody v nádrži je nejlepší.

Díky tomu se vám povede minimalizovat stres pro obyvatele vašeho akvária a pomůžete si tak rychle obnovit biologickou rovnováhu poté, co postavíte akvárium na nové místo.

Připravte si dostatečně velké uzavíratelné boxy nebo kbelíky. Ujistěte se, že boxy určené pro přepravu rostlin a rybiček jsou dostatečně pevné.

Malé až středně velké ryby lze přepravovat v pytlících na ryby umístěných v přepravních kontejnerech z polystyrenu, aby byla zachována správná teplota.

Velké ryby a další ostatní živočichové by měli být přepravováni v kbelících, nebo speciálních boxech, které udrží požadovanou teplotu vody co nejdéle během stěhování.

Tipy na přenášení ryb

Použijte vzduchová čerpadla na baterie, pokud použijete přepravní box na ryby.

Pokud používáte sáčky na ryby, naplňte 1/3 vodou a 2/3 vzduchem nebo 50 % vody a 50 % čistého kyslíku. (Některé místní obchody s rybami vám za malý poplatek zabalí ryby do kyslíku.)

Stěhování akvária

Ze všeho nejdříve je potřeba odpojit ohřívač vody ze zásuvky a nechte jej 30 minut vychladnout, než jej vyjmete z akvária. To je vhodná doba na to, abyste zkontrolovali topnou trubici na usazeniny řas a minerálů a odstranili je, dokud je topidlo ještě vlhké. Odstraňte filtrační zařízení a oběhová čerpadla.

Nasajte původní vodu z akvária a přečerpejte jí do přepravních nádob. Vodu budete potřebovat pro naplnění akvária na nové adrese.

Odstraňte dekorační předměty a umělé rostliny a bezpečně je zabalte.

Zkontrolujte výzdobu, abyste se ujistili, že se v dutině nebo štěrbině neskrývají žádné ryby. Neumísťujte kameny nebo těžké předměty do nádob, ve kterých budou umístěny ryby nebo jiná hospodářská zvířata, protože by se mohly posunout a zranit vaše zvířata.

Živé kameny a rostliny lze přepravovat ve vodě je můžete zabalit do mokrých papírových ručníků a umístit je do uzavřených nádob.

Jakmile je akvárium prázdné, vypusťte zbývající vodu, odstraňte dekorační kamínky a zabalte jej do vodotěsné nádoby. Pamatujte, že i dekorační kamínky a písek by při stěhování neměly vyschnout, aby se udržely důležité nitrifikační bakterie naživu. Jakmile je nádrž prázdná, proveďte konečné čištění pomocí mokrého/suchého vysavače.

Pak už nezbývá nic jiného, než akvárium pečlivě zabalit a přepravit do vozidla.

Postavte si akvárium v novém domově

Umístěte akvárium na nové místo a podle potřeby vyrovnejte pomocí podložek. Ujistěte se, že je stabilní a neviklá se.

Za nádrží nechte dostatek volného prostoru pro filtry, přepadové boxy a další vybavení. Pak přidejte štěrk nebo písek, kamennou výzdobu a další umělé dekorace.

Nainstalujte prodlužovací kabely, ohřívač a filtr(y), ale ještě je nezapojujte. Naplňte akvárium přibližně do poloviny "starou" vodou, přidejte rostliny a další dekorace. Přidejte zbývající "starou" vodu a opatrně vložte ryby a další hospodářská zvířata. Nakonec doplňte akvárium „novou“ upravenou vodou a zapojte filtry, oběhová čerpadla a topení.

Nainstalujte kryty a osvětlení, ale nechte světlo několik hodin vypnuté, aby se vaše ryby mohly přizpůsobit novému prostředí.

Nekrmte ryby 24 hodin po stěhování. Zpočátku krmte střídmě a nelekejte se, když některé ryby den nebo dva odmítají potravu, to se dá po zkušenostech s pohybem očekávat.

Stěhování akvária od profesionálů

Potřebujete pomoci se stěhováním akvária? Obraťte se na náš tým stěhováků z PROFIGROUP. Se stěhováním akvárií a terárií máme bohaté zkušenosti. Rezervujte si u nás termín pro stěhování akvária v Praze a okolí. My zajistíme, aby se během přesunu nic neponičilo. Podívejte se na naše reference, s čím dalším vám můžeme pomoci během stěhování vaší domácnosti.

 

keyboard_return Zpět na Rady a tipy Pokračovat na další článek start
KalkulačkaSpočítejte si cenu stěhování pro svůj byt nebo dům
icon

Mohu vám pomoci?