Stěhování levně a bez nervů
Karel Gott | Stěhování po Praze
Tomáš Klus | Stěhování v okolí Prahy
Lukáš Langmajer | Stěhování Praha
Jirka Král | Stěhování z Prahy
+420 776 000 776 Poptávka Kalkulačka Kalkulačka

Kdy změnit trvalé bydliště při stěhování do novostavby?

22. 03. 2017
|schedule Čtení tohoto článku zabere 5 minut
Stěhovací proces

Trvalé bydliště je dnes velmi důležitou informací, jelikož právě tuto adresu máme uvedenou v našich občanských průkazech. Jde tedy o adresu, která je primárně určena pro písemný styk s různými úřady a institucemi. Jednoduše se předpokládá, že na této adrese budeme k zastižení, nebo zde alespoň přebírat poštu. Pokud si aktuálně stavíte dům, nebo uvažujete nad koupí novostavby v Praze, které mimo jiné najdete na ziprealty.cz, budou se vám hodit informace o tom, kdy změnit trvalé bydliště při stěhování do novostavby.

Kdy změnit trvalé bydliště, pokud novostavbu kupujete?

Nejprve se společně podívejme na tu jednodušší možnost. Ta je spojena se situací, když novostavbu kupujete. Tedy se situací, kdy jste si vyhlédli dům, který plánujete koupit. U něho se předpokládá, že už je zkolaudovaný a tedy již má přiděleno své číslo popisné. V takovém případě hraje roli až zápis v katastru - skutečnost spojená s tím, že jste vedeni jako vlastníci dané nemovitosti. Změna trvalého bydliště totiž má svá pravidla. A mezi jedno z takových pravidel rozhodně patří i povinnost souhlasu majitele nemovitosti, kterým jste logicky vy sami. Úřady tedy musí mít jasnou možnost ověřit, že jste skutečným majitelem novostavby. Teprve v tu chvíli vám změnu trvalého bydliště potvrdí. Dříve, než se stanete majitelem, to jednoduše nejde. Je to proto, aby si lidé nemohli měnit svá bydliště doslova svévolně, do jakýchkoliv objektů, jak si vyberou.

Kdy změnit trvalé bydliště, pokud stavíte

Zde je celý postup o něco komplikovanější. I když objekt může delší dobu stát a je uzpůsobený k bydlení, a vy v něm dokonce i bydlíte, je nutné říci, že se jedná o bydlení takzvaně načerno. Pokud budeme konkrétní, tak současná nařízení jasně uvádějí, že k plnohodnotnému bydlení je objekt určený až po kolaudaci. S tím jasně souvisí i to, že změna trvalého bydliště musí nutně proběhnout až po kolaudaci. I když už v domě několik měsíců bydlíte, je stále třeba mít trvalé bydliště na původní adrese.

Druhým důvodem, proč je třeba respektovat toto nařízení, je také to, že do doby kolaudace se jedná v podstatě o stavbu, který nemá své číslo popisné. A to je v rámci nahlášení trvalého bydliště nezbytností. Kolaudace jako taková nejenom schválí novostavbu k bydlení, ale zároveň s ní bude souviset také přidělení čísla popisného. A teprve to je ta chvíle spojená s tím, že si můžete nechat trvalé bydliště změnit. V podstatě to může být ještě ten den, co získáte potřebné dokumenty, které prokazují zkolaudování a přidělení popisného čísla.

Kdy provést další změny? Ihned

Změna trvalého bydliště je provedena pomocí příslušného formuláře. Nutno ale říci, že se nejedná o jedinou změnu, kterou je nutné v souvislosti s přestěhováním do novostavby realizovat. Nezapomínejte také na to, že je nutná i změna v evidenci obyvatel. Tu je třeba realizovat ihned po tom, co budete mít trvalé bydliště oficiálně přepsáno. Tato změna je spojena s návštěvou na obecním úřadě v místě nového trvalého bydliště. Rádi bychom připomněli, že provedení této změny je zpoplatněné částkou 50,- Kč. V souvislosti se změnou bydliště je třeba si vyměnit také občanský průkaz. Zde jsou dané informace také uvedeny a je třeba zajistit jejich aktuálnost.

Pokud jde o další změny s trvalým bydlištěm související, je třeba říci, že vás čeká i výměna řidičského oprávnění, pokud ho vlastníte. Pokud také podnikáte, je třeba navštívit i místně a věcně příslušné instituce. Jde o Živnostenský úřad, Finanční úřad a Správu sociálního zabezpečení. Teprve v tu chvíli budete mít stoprocentní jistotu, že všechny změny související se změnou trvalého bydliště proběhly tak, jak vyžaduje zákon a z vaší strany bylo splněno vše, co bylo potřeba.

A závěrem bychom dodali – víme, že pro některé stěhování a pořízení nemovitostí může být problematické právě z důvodu změny bydliště. Není tomu tak, jak jsme ukázali, celý proces je celkem jednoduchý. 

keyboard_return Zpět na Rady a tipy Pokračovat na další článek start
KalkulačkaSpočítejte si cenu stěhování pro svůj byt nebo dům
icon

Mohu vám pomoci?