Stěhování levně a bez nervů
Karel Gott | Stěhování po Praze
Tomáš Klus | Stěhování v okolí Prahy
Lukáš Langmajer | Stěhování Praha
Jirka Král | Stěhování z Prahy
+420 776 000 776 Poptávka Kalkulačka Kalkulačka

Přestěhujte si své květiny do nové zahrady

22. 05. 2024
|schedule Čtení tohoto článku zabere 7 minut
Stěhování zahradních rostlin s PROFIGROUP

Patříte mezi milovníky květin a rádi se staráte o svou zahradu? Pak jistě váháte, zda své květiny nepřestěhovat spolu s vaší domácností do nového. Podívejte se, jaké květiny a jakým způsobem můžete ze své zahrady přestěhovat.

Stěhování zahrady

Mít krásnou zahradu barevně sladěnou do barevných tónů květin, které kvetou od časného jara do pozdního podzimu. To je snem každého, kdo má doma alespoň malý kousek zahrady. Pokud i vy milujete pohled na perfektně upravenou zahradu, patrně vás mrzí, že nyní musíte svou opečovávanou zahradu opustit.

Ale nezoufejte! Roky dřiny, pěstování a hýčkání vašich květin nemusí přijít nazmar. Květiny, keře i některé stromy je možné přestěhovat do nové zahrady. Jen stačí vědět, jak na to. Náš tým stěhováků z PROFIGROUP se postará o to, aby se během transportu vašim rostlinám nic nestalo. A pomůže vám jednotlivé keře a stromy rozmístit po nové zahradě tak, jak jste si původně naplánovali s naším technikem. Za asistence našich stěhováků tak budete moci rychle zasadit své oblíbené rostliny přímo na místo, kde se jim bude dařit nejlépe. A bez zbytečné námahy. Podívejte se na naše reference, komu jsme při stěhování zahrady v Praze v nedávné době pomohli a rezervujte si u nás termín stěhování co nejdříve.  

Jaké rostliny můžete beze strachu přestěhovat?

Všechny tyto rostliny a mnoho dalších lze přesadit v průběhu celého jara až do pozdního podzimu:

 • Agastache
 • Artemisia
 • Asijské lilie
 • Monch astra
 • Goldsturmova černooká Susan
 • Zvonky
 • Koreopsis
 • Denivky
 • Hluchavky
 • liatris
 • Floxy
 • Třapatky
 • Shasta sedmikrásky
 • Kosatce sibiřské
 • Rozrazily
 • Řebříčky

Kdy je nejlepší čas na stěhování trvalek?

Jistě. Přesazování rostlin, trvalek, keřů, stromů a vlastně všech rostlin se doporučuje brzy na jaře nebo až na podzim. Ale vy se stěhujete právě nyní. Proto není čas čekat na doporučené měsíce. Je tedy nutné zajistit květinám nejen bezpečný přesun, ale také dostatečnou péči po přesazení.

Výhodou je, že pokud rostlinám dopřejete dostatek pozornosti a péče, můžete je stěhovat celoročně a to i v době, kdy kvetou. Nejlepších výsledků dosáhnete přesazením za oblačného dne, pokud můžete, aby rostlina neztrácela vlhkost ze svých listů na slunci. Pokud vám počasí nepřeje, přesazujte pozdě odpoledne. Rostlina se tak může začít zabydlovat, aniž by byla stresována slunečními paprsky.

Samozřejmě, že nejdůležitější věcí, kterou budete potřebovat pro hned po rýči, je voda. Bez ohledu na to, jak opatrní jste při kopání, některé kořeny proříznete a kořeny přinášejí rostlině vodu. Dokud se neusadí na novém místě, rostlina nebude schopna získat dostatek vody, aby neuvadla. Řešení? Zalévání každý den.

Jak začít se stěhováním rostlin

Ze všeho nejdříve je důležité se na stěhování rostlin připravit. Udělejte si proto čas a zajeďte se podívat na vaši novou zahradu. Zde si naplánujte, kam budete chtít jednotlivé rostliny umístit. Rostliny totiž není dobré nechat vykopané příliš dlouho.

Stěhování rostlin vyžaduje nějaký čas. Začněte tím, že rostlinu, kterou chcete přemístit, zalijete dva dny před plánovaným vyjmutím z půdy vydatnou zálivkou, aby byla v době přesazování dobře hydratovaná.

Rozhodněte se, kam přesně rostlina půjde. Vykopejte díru – podle velikosti kořenového balu + cca 10 cm kolem pro zasypání nové zeminy.

Připravený otvor naplňte vodou a nechte vsáknout. Znovu naplňte a nechte znovu vytéct. Pokud voda do 20 minut stále mizí, zalijte jámu potřetí. Půda by měla být vlhká, ne bahnitá. Takto hydratovaná oblast kolem rostliny zajistí, že půda nebude odvádět vodu od čerstvě zasazené květiny. Tato extra vlhkost zajišťuje, že okolní půda nebude odvádět vodu od nově zasazené rostliny.

Nyní může přijít na řadu přesazení. Vyjměte rostlinu z půdy. Nezapomeňte, že rostlina má rozvětvený kořenový systém, proto rýčem zajeďte do půdy u konců listů. Hloubka kořenového systému závisí na jednotlivých druzích. Obecně platí, že by vyjmutí kořenového systému mělo být minimálně do hloubky rýče.

Důležité je opatrně uvolnit kořenový systém. Nakonec vyjměte rostlinu z jámy. Kořenový systém i s původní zeminou (tu se snažte co nejméně narušit!) umístěte do květináče nebo novinového papíru a nakonec do igelitového pytle. Ten uvažte kolem stonku rostliny, aby se zemina nerozsypala po stěhovacím voze.

Nyní je čas rostliny umístit v nové zahradě. Zkontrolujte předpřipravenou jámu a ujistěte se, že rostlina do nové jámy vejde. Musí se do jí vejít kořeny a usazena by měla být ve stejné výšce, jako na původní adrese.  

Uložte kořenový bal do nové jamky a otáčejte rostlinou, dokud nebudete přesvědčeni, že její nejlepší strana je dopředu. Vyplňte díru částečně zeminou a zpevněte ji.

Dobře zalévejte po přesazení květin

Ze všeho nejdůležitější je po přestěhování rostlin správné a vydatné zalévání. Otvor po přesazení opět naplňte vodou, dokud z něj voda nebude vytékat. Pokračujte přisypáváním nové zeminy a jemně v pravidelných intervalech poklepejte, abyste nevytlačili všechen kyslík, protože kořeny potřebují vzduch stejně jako vodu. První den nebo dva dodejte dočasné stínění, abyste zabránili vadnutí listů. Snadný způsob, jak toho dosáhnout, je postavit nad rostlinu zahradní židli.

Kontrolujte stav rostliny

Stěhování do nového je proces, který je třeba si užít od samého začátku. Výhodou stěhování je, že si s sebou můžete přestěhovat i své oblíbené rostliny. Udělejte si radost a hned po nastěhování si začněte urovnávat svou novou zahradu.

Je úžasné, jak rychle se přesazené rostliny uchytí. První tři týdny nezapomeňte květiny pravidelně zalévat. Ideálně brzo ráno nebo večer. Po třech týdnech můžete začít rostlinu přihnojovat. Za několik dní po přestěhování budou rostliny v nové zahradě vypadat, jako by tu byly od nepaměti.

keyboard_return Zpět na Rady a tipy Pokračovat na další článek start
KalkulačkaSpočítejte si cenu stěhování pro svůj byt nebo dům
icon

Mohu vám pomoci?