Stěhování levně a bez nervů
Karel Gott | Stěhování po Praze
Tomáš Klus | Stěhování v okolí Prahy
Lukáš Langmajer | Stěhování Praha
Jirka Král | Stěhování z Prahy
+420 776 000 776 Poptávka Kalkulačka Kalkulačka

Průvodce stěhováním s kočkou

04. 06. 2024
|schedule Čtení tohoto článku zabere 7 minut
Profigroup

Stěhování je opravdu velká změna. A ten, kdo má doma kočičího kamaráda, ví, že toto zvíře dává přednost rutině a stálosti. Plánování stěhování s kočkou vám pomůže usnadnit stěhování nejen pro vás, ale také pro vašeho čtyřnohého spolubydlícího. Podívejte se, jak kočku přestěhovat do nového.

Stěhování (ne)musí být pro kočku zdrcující

Stěhování je pro všechny zúčastněné velmi stresující záležitostí. Jde o velkou životní změnu a tak nezbývá nic jiného, než se na všechno připravit s náležitým předstihem. Někteří majitelé koček dávají své domácí mazlíčky během stěhování na hlídání přátelům nebo rodinným příslušníkům, aby nebyli vystresovaní. Jenže někteří jedinci špatně snáší odloučení od domova, proto i umístění do jiného prostředí může ve zvířatech vyvolávat stres. Pokud nechcete svého chlupáče dávat na přechodnou dobu pryč, je třeba se na akci náležitě připravit.

Ze všeho nejdříve připravte své kočce vlastní pokoj, ve kterém bude „zavřená“ po celou dobu stěhování. Umístěte do pokoje hračky, škrabací věžičku, toaletu, jídlo i pití. Ujistěte se, že všechny oblíbené předměty vaší kočky jsou v pokojíčku. Pak do pokoje umístěte kočičího parťáka a zavřete za ním dveře. Klidně na zámek. Tak budete mít jistotu, že nikdo během stěhování omylem dveře neotevře. Kočka by mohla rychle proklouznout i sebemenší dveřní škvírkou a mohl by nastat problém, pokud by byly otevřené vchodové dveře nebo okna. A to během stěhování jistě řešit nechcete.

Podobně je třeba zařídit i jednu místnost na nové adrese. Až kočku na původní adrese umístíte do přepravky, na nové adrese ji budete muset opět někam pustit. Alespoň do doby, než se odnesou poslední krabice ze stěhovacího vozu. Ujistěte se, že na nové adrese máte dostatek jídla, pití, toaletu a hračky.

Prvních pár dní v novém domě byste měli nechat svou kočku v jejím na přechodnou dobu přiděleném pokoji. To jí pomůže zabydlet se (a vy budete mít šanci se vybalit). Až budete všichni připraveni, nechte kočku prozkoumat zbytek domu svým vlastním tempem. Všechny dveře nechte v bytě otevřené, aby měla kam bezpečně utéct, kdyby se cítila ohrožená.

Jak připravit kočku na den stěhování

Zde jsou tři tipy našich zkušených stěhováků z PROFIGROUP na přípravu, jak zajistit, aby den stěhování byl co nejméně stresující pro všechny strany, jak pro lidi, tak pro domácí mazlíčky:

1.  Riziko, že se vaše kočička zatoulá, je pro většinu lidí starost číslo jedna při stěhování. Proto je tolik důležité, nechat kočičího miláčka po dobu stěhování zavřeného – ideálně zamknutého v pokoji. Nebo jej alespoň nechat umístěného v cestovní tašce pro zvířata. Ale i přes všechny tyto kroky je třeba mít aktuální informace v mikročipu. Stát se může cokoliv. A kočka ve stresu se chová chaoticky a nepředvídatelně. Stačí chvíle a uteče prvním směrem. Proto mějte čip s informacemi o vašem telefonním čísle a jméně aktuální. Pro jistotu.

2.  Několik týdnů před dnem stěhování udržujte cestovní kočičí přepravku na uprostřed místnosti, kde se kočka nejčastěji pohybuje. Pokud je to možné, odstraňte dvířka nosiče a zajistěte, aby byl vnitřek lákavý tím, že do něj zahrnete útulnou deku a několik chutných pochoutek. Tímto způsobem vytvoříte přepravku jako bezpečné a známé místo, kam vaše kočka ráda vstoupí v den stěhování.

3.  Co udělají vůně s lidmi, víme své. A to samé platí u koček. Kočky vydávají feromony, kterými si „označují svá místa a oblíbené lidi“. Naštěstí pro nás existují umělé feromony, prodávané v malých flakonech. Tyto feromony stačí nastříkat na jednotlivé kusy nábytku, aby se kočka cítila bezpečně a příjemně během stěhovacího procesu. Takže tyto feromony rozhodně nastříkejte na její oblíbené hračky, sedačku automobilu, na které bude přepravka umístěná během stěhování a nezapomeňte navonět také samotnou přepravku.

Rada pro den D

V den stěhování je důležité zajistit, aby vaše kočka neopustila dům; pokud uteče ze starého domu, ve kterém právě probíhá chaos, dost možná se už nikdy do tohoto místa nevrátí. Není nad to, kočce na krk připnout obojek (nebo alespoň pentličku) s vaším jménem, adresou a telefonním číslem. Pro jistotu.

Další rady na cestu

Pokud je cesta mezi vaším starým a novým domovem dlouhá, krmte svou kočku pouze lehkou snídaní – plné bříško by mohlo způsobit, že se vaší kočce bude dělat špatně z cestování. Zatímco většina koček nebude pít, když je ve stresu, je důležité také poskytnout vaší kočičce přístup k vodě.

Opět platí, že nastříkání kočičího feromonu na deku nebo ručník, který vložíte do přepravky, může pomoci udržet vaši kočku v klidu, když cestuje. Ujistěte se, že jste feromony nastříkali alespoň 30 minut předtím, než vaše kočka vstoupí do přepravky, takže je dostatek času na odpaření spreje.

Umístěte svou kočku do nového domova

Klíčem k úspěchu při zabydlování vaší kočky v novém domově je postupovat pomalu. Dejte jí dostatek času, aby se v místnosti, do které jste je poprvé seznámili, zabydlela a poté – jakmile bude nábytek na svém konečném místě a téměř všechny krabice vybalíte – ji postupně nechte prozkoumat zbytek jejího nového domova.

Majitelé mohou podat pomocnou ruku svým čtyřnohým kamarádům během seznamovací fáze tím, že rozmístí vlastní feromony své kočky po celém domě. Chcete-li to provést, jemně jim opakovaně otírejte tváře vatovým tamponem a poté vatu rozetřete na různé svislé povrchy a rohy kolem domu, jako jsou rámy dveří a nohy židlí.

Tato úvodní fáze může trvat jeden den nebo několik dní – vše záleží na tom, jak rychle vybalíte a zabydlíte se, a také na úrovni úzkosti vaší kočky.  

Podívejte se na naše reference, komu jsme se stěhování v Praze s domácími mazlíčky pomohli a rezervujte si u nás termín co nejdříve.

 

keyboard_return Zpět na Rady a tipy Pokračovat na další článek start
KalkulačkaSpočítejte si cenu stěhování pro svůj byt nebo dům
icon

Mohu vám pomoci?